BioSysBio:registrations: Difference between revisions
No edit summary |
|||
(26 intermediate revisions by 15 users not shown) | |||
Line 39: | Line 39: | ||
# Enkhbayar Altantsetseg | # Enkhbayar Altantsetseg | ||
# Leighton Pritchard | # Leighton Pritchard | ||
# David Broadhurst | |||
# Pablo A. Moreno C. | # Pablo A. Moreno C. | ||
# Vincent Rouilly | # Vincent Rouilly | ||
Line 68: | Line 69: | ||
# Christian Knuepfer | # Christian Knuepfer | ||
# Martino Barenco | # Martino Barenco | ||
# Hong Yue | # Hong Yue | ||
# Shichina Kannambath | # Shichina Kannambath | ||
Line 78: | Line 78: | ||
# Fran Gonzalez | # Fran Gonzalez | ||
# Oliver Thimm | # Oliver Thimm | ||
# | # Caroline Johnston | ||
# Jan Christian Bryne | |||
# Anuj Goel | |||
# Neil Swainston | |||
# Thomas Williamson | |||
# Samrina Rehman | |||
# Sungtaek Oh | |||
# Robert Platt | |||
''Probabilistic models and Bayesian inference (room 4a, max 20)'' | ''Probabilistic models and Bayesian inference (room 4a, max 20)'' | ||
# Vaidy Sunderam | # Vaidy Sunderam | ||
Line 122: | Line 127: | ||
# Wytold Dyrka | # Wytold Dyrka | ||
# Elisa Mori | # Elisa Mori | ||
# Maria Nardelli | |||
# Annamaria Bevilacqua | |||
''Statistics for Microarrays part I (room 6, max 20)'' | ''Statistics for Microarrays part I (room 6, max 20)'' | ||
Line 137: | Line 144: | ||
# ZHU, Shanfeng | # ZHU, Shanfeng | ||
# Kurt Saetzler | # Kurt Saetzler | ||
# Richard Pearson | # Richard Pearson | ||
# Anne Segonds-Pichon | # Anne Segonds-Pichon | ||
# Mike Hubank | # Mike Hubank | ||
# Xu Gu | |||
# William Rowe | |||
---- | ---- | ||
Line 188: | Line 196: | ||
# Leighton Pritchard (corrected choices) | # Leighton Pritchard (corrected choices) | ||
# Pablo A. Moreno C. | # Pablo A. Moreno C. | ||
# Ana Katerine Carvalho Lima Lobato | # Ana Katerine Carvalho Lima Lobato | ||
# Imtiaz Khan | # Imtiaz Khan | ||
Line 213: | Line 220: | ||
# Sabrina Khaliq | # Sabrina Khaliq | ||
# Mohd Basyaruddin Abdul Rahman | # Mohd Basyaruddin Abdul Rahman | ||
# Brendan Hickey | # Brendan Hickey | ||
# Kaj Bernhardt | # Kaj Bernhardt | ||
Line 229: | Line 235: | ||
# Melanie Stefan | # Melanie Stefan | ||
# Martino Barenco | # Martino Barenco | ||
# Alexandr Goncearenco | # Alexandr Goncearenco | ||
# Jennifer Withers | # Jennifer Withers | ||
Line 239: | Line 244: | ||
# Chris Neugebauer | # Chris Neugebauer | ||
# Ettore Murabito | # Ettore Murabito | ||
# Samrina Rehman | |||
# Ricardo Almeida | # Ricardo Almeida | ||
# Annamaria Bevilacqua | # Annamaria Bevilacqua | ||
# Maria Nardelli | |||
# James Brown | |||
# Thomas Williamson | |||
# Sungtaek Oh | |||
# Robert Platt | |||
''Edinburgh Pathway Editor part II (room 3, max 20)'' | ''Edinburgh Pathway Editor part II (room 3, max 20)'' | ||
# Dov Stekel | # Dov Stekel | ||
# Sheriff O. Taoreed | # Sheriff O. Taoreed | ||
# ovassieva | # ovassieva | ||
# Obukofe Benjamin | # Obukofe Benjamin | ||
Line 269: | Line 278: | ||
# Padchanee Sangthong | # Padchanee Sangthong | ||
# Natasha Sahgal | # Natasha Sahgal | ||
# Jan Christian Bryne | |||
''Statistics for Microarrays part II (room 5, max 20)'' | ''Statistics for Microarrays part II (room 5, max 20)'' | ||
Line 278: | Line 288: | ||
# Fernando Ortega | # Fernando Ortega | ||
# claire wilson | # claire wilson | ||
# Peter Li | # Peter Li | ||
# Suraj Menon | # Suraj Menon | ||
Line 286: | Line 295: | ||
# Anne Segonds-Pichon | # Anne Segonds-Pichon | ||
# Mike Hubank | # Mike Hubank | ||
# Chris Knight | |||
# Xu Gu | |||
# William Rowe | |||
''Distributed Computing for Systems Biology using Taverna Workflows (room 6, max 20)'' | ''Distributed Computing for Systems Biology using Taverna Workflows (room 6, max 20)'' | ||
Line 296: | Line 308: | ||
# Michael Lees | # Michael Lees | ||
# Phil Jones | # Phil Jones | ||
# Douglas Kell | |||
# Caroline Johnston | |||
# David Broadhurst | |||
# Anuj Goel | |||
# Neil Swainston | |||
# marco terzer |
Latest revision as of 10:55, 10 January 2007
BioSysBio 2007 / Young Bioinformatician's Forum UK
Note the new tutorial by Katy Wolstencroft on workflow systems for Sytems Biology is at the very bottom of this page.
First slot (9.00am - 10.15am)
Flux Balance Analysis and its applications (room 2, max 20)
- Ornella Cominetti
- Katja Wegner
- Brendan Hickey
- Anton Crombach
- Tao YOU
- Ornella Cominetti
- Michael Barton
- Ana Katerine Carvalho Lima Lobato
- Thorsten Lenser
- Nuno Lages
- Kieran Smallbone
- James Diggans
- Alexander Rurainski
- Khairiah Abd Karim
- Martyn Amos
- Gabriela Kalna
- Alex Gomez Garrido
- Helen Parsons
- Sabrina Khaliq
- Jason Lohmueller
Edinburgh Pathway Editor part I (room 3, max 20)
- Kim de Mora
- Evgeny Zatulovskiy
- Ko-Yun Lo
- Dov Stekel
- Keith Vass
Modeling with the Systems Biology Workbench (main auditorium, max 160)
- Chih-Chun Chen
- Abubakar Yaro
- Enkhbayar Altantsetseg
- Leighton Pritchard
- David Broadhurst
- Pablo A. Moreno C.
- Vincent Rouilly
- Imtiaz Khan
- Fernando Ortega
- John Coadwell
- Melanie Stefan
- Eduardo GONZALEZ-COUTO
- Jonas Nart
- AKUBUENYI-JOSEPH IKENNA
- CHINWEUBA-LAWRENCE
- IGWENAGU-EPHRAIM-CHIMDIMMA-BROEI
- EMMANUEL-EMEKA
- OKWANDU-UZOMA-IHEZUO
- CYRIL-UDEGBUNA
- marco terzer
- Lawrence Okoror
- Patricia Welham
- Isabel Rojas
- Catherine Hack
- Yunjiao Wang
- James Brown
- Alex Shaw
- Alistair Elfick
- Adrián López García de Lomana
- Anyela Camargo
- daniel mateus
- Dafyd Jenkins
- Christian Knuepfer
- Martino Barenco
- Hong Yue
- Shichina Kannambath
- Vinoy kumar Ramachandran
- Michelle Scott
- Obukofe Benjamin
- Ettore Murabito
- Ricardo Almeida
- Fran Gonzalez
- Oliver Thimm
- Caroline Johnston
- Jan Christian Bryne
- Anuj Goel
- Neil Swainston
- Thomas Williamson
- Samrina Rehman
- Sungtaek Oh
- Robert Platt
Probabilistic models and Bayesian inference (room 4a, max 20)
- Vaidy Sunderam
- Manuel Corpas
- Le Yu
- luis fernandes
- Emily Jefferson
- Hyesun Han
- Dr. David Bakewell
- Christelle Robert
- VINAYAK DORAISWAMY
- Paul Dobson
- Claudia Choi
- Martin Hemberg
- Dr Hyunji Kim
- Jan Kuentzer
- Alex Marshall
- Steven Watterson
- Romina D'Aurizio
- Sergii Ivakhno
- Jennifer Withers
- Alexandr Goncearenco
Protein Annotation (room 5, max 20)
- Kitiyaporn Wittayanarakul
- MUHAMMAD MAQSUD HOSSAIN
- Kaj Bernhardt
- Loic Royer
- ovassieva
- Simon Andrews
- Peter Giles
- mohammed Abdulwahab Atee
- Natasha Sahgal
- Wenling Chang
- HOSIL PARK
- Jamie Allen
- Jonathan Manning
- Chris Bridson
- Hui-Sun Leong
- Rhodri Saunders
- Wytold Dyrka
- Elisa Mori
- Maria Nardelli
- Annamaria Bevilacqua
Statistics for Microarrays part I (room 6, max 20)
- Sheriff O. Taoreed
- Siew Chinn Fong
- alok mishra
- claire wilson
- Suraj Menon
- Dawit Ayalew
- Gokhan Karakulah
- Ida Retter
- Nikhilesh S. Chand
- Peter Li
- Padchanee Sangthong
- ZHU, Shanfeng
- Kurt Saetzler
- Richard Pearson
- Anne Segonds-Pichon
- Mike Hubank
- Xu Gu
- William Rowe
Second Slot ( 10.45am - 12.15am )
Bioconductor tools for graphs (room 2, max 20)
- Anyela Camargo
- Koray Doğan Kaya
- Wenling Chang
- Iman Tavassoly
- Kurt Saetzler
- Jonathan Manning
- alok mishra
- Keith Vass
- Elisa Mori
- Claudia Choi
- Richard Pearson
- Patricia Welham
- Jan Kuentzer
- Alex Marshall
- Romina D'Aurizio
- Sergii Ivakhno
- Gabriela Kalna
- Dafyd Jenkins
- Ko-Yun Lo
Development and analysis of kinetic models of intracellular networks (main auditorium, max 160)
- Vangelis Simeonidis
- Kitiyaporn Wittayanarakul
- Michael Barton
- Manuel Corpas
- Ornella Cominetti
- Hong Yue
- Christian Knuepfer
- Katja Wegner
- HOSIL PARK
- Alexey Kolodkin
- Anton Crombach
- Tao YOU
- luis fernandes
- Chih-Chun Chen
- Emily Jefferson
- Abubakar Yaro
- Hyesun Han
- Dr. David Bakewell
- Enkhbayar Altantsetseg
- Leighton Pritchard (corrected choices)
- Pablo A. Moreno C.
- Ana Katerine Carvalho Lima Lobato
- Imtiaz Khan
- Loic Royer
- Eduardo GONZALEZ-COUTO
- Paul Dobson
- Jonas Nart
- Martin Hemberg
- Kieran Smallbone
- James Diggans
- Isabel Rojas
- Peter Giles
- Steven Watterson
- Catherine Hack
- Khairiah Abd Karim
- mohammed Abdulwahab Atee
- Shichina Kannambath
- Martyn Amos
- Alistair Elfick
- Adrián López García de Lomana
- daniel mateus
- Alex Gomez Garrido
- Helen Parsons
- Sabrina Khaliq
- Mohd Basyaruddin Abdul Rahman
- Brendan Hickey
- Kaj Bernhardt
- Leighton Pritchard
- Ornella Cominetti
- Lawrence Okoror
- Kim de Mora
- Dr Hyunji Kim
- Evgeny Zatulovskiy
- Rhodri Saunders
- Yunjiao Wang
- Alex Shaw
- Magnus Rattray
- Wytold Dyrka
- Melanie Stefan
- Martino Barenco
- Alexandr Goncearenco
- Jennifer Withers
- Michelle Scott
- Jason Lohmueller
- Soren Brage
- Sebastian Fallert
- Oliver Stegle
- Chris Neugebauer
- Ettore Murabito
- Samrina Rehman
- Ricardo Almeida
- Annamaria Bevilacqua
- Maria Nardelli
- James Brown
- Thomas Williamson
- Sungtaek Oh
- Robert Platt
Edinburgh Pathway Editor part II (room 3, max 20)
- Dov Stekel
- Sheriff O. Taoreed
- ovassieva
- Obukofe Benjamin
Prediction and evolution of transcription factors and their evolutionary families (room 4a, max 20)
- MUHAMMAD MAQSUD HOSSAIN
- Nikhilesh S. Chand
- ABHIJIT G. BANERJEE
- Le Yu
- Jamie Allen
- Christelle Robert
- VINAYAK DORAISWAMY
- Chris Bridson
- John Coadwell
- Simon Andrews
- AKUBUENYI-JOSEPH IKENNA
- CHINWEUBA-LAWRENCE
- IGWENAGU-EPHRAIM-CHIMDIMMA-BROEI
- EMMANUEL-EMEKA
- OKWANDU-UZOMA-IHEZUO
- CYRIL-UDEGBUNA
- Thorsten Lenser
- Padchanee Sangthong
- Natasha Sahgal
- Jan Christian Bryne
Statistics for Microarrays part II (room 5, max 20)
- Vaidy Sunderam
- Siew Chinn Fong
- Vinoy Kumar Ramachandran
- ZHU, Shanfeng
- Vincent Rouilly
- Fernando Ortega
- claire wilson
- Peter Li
- Suraj Menon
- Dawit Ayalew
- Alexander Rurainski
- Gokhan Karakulah
- Anne Segonds-Pichon
- Mike Hubank
- Chris Knight
- Xu Gu
- William Rowe
Distributed Computing for Systems Biology using Taverna Workflows (room 6, max 20)
- Hui-Sun Leong
- Sanne Abeln
- Nuno Lages
- Ida Retter
- Fran Gonzalez
- Oliver Thimm
- Michael Lees
- Phil Jones
- Douglas Kell
- Caroline Johnston
- David Broadhurst
- Anuj Goel
- Neil Swainston
- marco terzer