BioSysBio:registrations
BioSysBio 2007 / Young Bioinformatician's Forum UK
Note the new tutorial by Katy Wolstencroft on workflow systems for Sytems Biology is at the very bottom of this page.
First slot (9.00am - 10.15am)
Flux Balance Analysis and its applications (room 2, max 20)
- Ornella Cominetti
- Katja Wegner
- Brendan Hickey
- Anton Crombach
- Tao YOU
- Ornella Cominetti
- Michael Barton
- Ana Katerine Carvalho Lima Lobato
- Thorsten Lenser
- Nuno Lages
- Kieran Smallbone
- James Diggans
- Alexander Rurainski
- Khairiah Abd Karim
- Martyn Amos
- Gabriela Kalna
- Alex Gomez Garrido
- Helen Parsons
- Sabrina Khaliq
- Jason Lohmueller
Edinburgh Pathway Editor part I (room 3, max 20)
- Kim de Mora
- Evgeny Zatulovskiy
- Ko-Yun Lo
- Dov Stekel
- Keith Vass
Modeling with the Systems Biology Workbench (main auditorium, max 160)
- Chih-Chun Chen
- Abubakar Yaro
- Enkhbayar Altantsetseg
- Leighton Pritchard
- Pablo A. Moreno C.
- Vincent Rouilly
- Imtiaz Khan
- Fernando Ortega
- John Coadwell
- Melanie Stefan
- Eduardo GONZALEZ-COUTO
- Jonas Nart
- AKUBUENYI-JOSEPH IKENNA
- CHINWEUBA-LAWRENCE
- IGWENAGU-EPHRAIM-CHIMDIMMA-BROEI
- EMMANUEL-EMEKA
- OKWANDU-UZOMA-IHEZUO
- CYRIL-UDEGBUNA
- marco terzer
- Lawrence Okoror
- Patricia Welham
- Isabel Rojas
- Catherine Hack
- Yunjiao Wang
- James Brown
- Alex Shaw
- Alistair Elfick
- Adrián López García de Lomana
- Anyela Camargo
- daniel mateus
- Dafyd Jenkins
- Christian Knuepfer
- Martino Barenco
- XU GU
- Hong Yue
- Shichina Kannambath
- Vinoy kumar Ramachandran
- Michelle Scott
- Obukofe Benjamin
- Ettore Murabito
Probabilistic models and Bayesian inference (room 4a, max 20)
- Vaidy Sunderam
- Manuel Corpas
- Le Yu
- luis fernandes
- Emily Jefferson
- Hyesun Han
- Dr. David Bakewell
- Christelle Robert
- VINAYAK DORAISWAMY
- Paul Dobson
- Claudia Choi
- Martin Hemberg
- Dr Hyunji Kim
- Jan Kuentzer
- Alex Marshall
- Steven Watterson
- Romina D'Aurizio
- Sergii Ivakhno
- Jennifer Withers
- Alexandr Goncearenco
Protein Annotation (room 5, max 20)
- Kitiyaporn Wittayanarakul
- MUHAMMAD MAQSUD HOSSAIN
- Kaj Bernhardt
- Loic Royer
- ovassieva
- Simon Andrews
- Peter Giles
- mohammed Abdulwahab Atee
- Natasha Sahgal
- Wenling Chang
- HOSIL PARK
- Jamie Allen
- Jonathan Manning
- Chris Bridson
- Hui-Sun Leong
- Rhodri Saunders
- Wytold Dyrka
Statistics for Microarrays part I (room 6, max 20)
- Sheriff O. Taoreed
- Siew Chinn Fong
- alok mishra
- Elisa Mori
- claire wilson
- Suraj Menon
- Dawit Ayalew
- Gokhan Karakulah
- Ida Retter
- Nikhilesh S. Chand
- Peter Li
- Padchanee Sangthong
- ZHU, Shanfeng
- Kurt Saetzler
- Caroline Johnston
- Richard Pearson
- Anne Segonds-Pichon
Second Slot ( 10.45am - 12.15am )
Bioconductor tools for graphs (room 2, max 20)
- Anyela Camargo
- Koray Doğan Kaya
- Wenling Chang
- Iman Tavassoly
- Kurt Saetzler
- Jonathan Manning
- alok mishra
- Keith Vass
- Elisa Mori
- Claudia Choi
- Richard Pearson
- Patricia Welham
- Jan Kuentzer
- Alex Marshall
- Romina D'Aurizio
- Sergii Ivakhno
- Natasha Sahgal
- Gabriela Kalna
- Dafyd Jenkins
- Ida Retter
Development and analysis of kinetic models of intracellular networks (main auditorium, max 160)
- Vangelis Simeonidis
- Kitiyaporn Wittayanarakul
- Michael Barton
- Manuel Corpas
- Ornella Cominetti
- Hong Yue
- Christian Knuepfer
- Katja Wegner
- HOSIL PARK
- Alexey Kolodkin
- Anton Crombach
- Tao YOU
- luis fernandes
- Chih-Chun Chen
- Emily Jefferson
- Abubakar Yaro
- Hyesun Han
- Dr. David Bakewell
- Enkhbayar Altantsetseg
- Leighton Pritchard (corrected choices)
- Pablo A. Moreno C.
- Caroline Johnston
- Ana Katerine Carvalho Lima Lobato
- Imtiaz Khan
- Loic Royer
- Eduardo GONZALEZ-COUTO
- Paul Dobson
- Jonas Nart
- Martin Hemberg
- Nuno Lages
- Kieran Smallbone
- James Diggans
- Isabel Rojas
- Peter Giles
- Steven Watterson
- Catherine Hack
- Khairiah Abd Karim
- mohammed Abdulwahab Atee
- Shichina Kannambath
- Martyn Amos
- Alistair Elfick
- Adrián López García de Lomana
- daniel mateus
- Alex Gomez Garrido
- Helen Parsons
- Sabrina Khaliq
- Mohd Basyaruddin Abdul Rahman
- Jan Christian Bryne
- Brendan Hickey
- Kaj Bernhardt
- Leighton Pritchard
- Ornella Cominetti
- Lawrence Okoror
- Kim de Mora
- Dr Hyunji Kim
- Evgeny Zatulovskiy
- Rhodri Saunders
- Yunjiao Wang
- Alex Shaw
- Magnus Rattray
- Wytold Dyrka
- Melanie Stefan
- Martino Barenco
- XU GU
- Alexandr Goncearenco
- Jennifer Withers
- Michelle Scott
- Jason Lohmueller
- Soren Brage
- Sebastian Fallert
- Oliver Stegle
- Chris Neugebauer
- Ettore Murabito
Edinburgh Pathway Editor part II (room 3, max 20)
- Dov Stekel
- Sheriff O. Taoreed
- ovassieva
- James Brown
- Ko-Yun Lo
- Obukofe Benjamin
Prediction and evolution of transcription factors and their evolutionary families (room 4a, max 20)
- MUHAMMAD MAQSUD HOSSAIN
- Nikhilesh S. Chand
- ABHIJIT G. BANERJEE
- Le Yu
- Jamie Allen
- Christelle Robert
- VINAYAK DORAISWAMY
- Chris Bridson
- John Coadwell
- Simon Andrews
- AKUBUENYI-JOSEPH IKENNA
- CHINWEUBA-LAWRENCE
- IGWENAGU-EPHRAIM-CHIMDIMMA-BROEI
- EMMANUEL-EMEKA
- OKWANDU-UZOMA-IHEZUO
- CYRIL-UDEGBUNA
- Thorsten Lenser
- Padchanee Sangthong
Statistics for Microarrays part II (room 5, max 20)
- Vaidy Sunderam
- Siew Chinn Fong
- Vinoy Kumar Ramachandran
- ZHU, Shanfeng
- Vincent Rouilly
- Fernando Ortega
- claire wilson
- marco terzer
- Peter Li
- Suraj Menon
- Dawit Ayalew
- Alexander Rurainski
- Gokhan Karakulah
- Anne Segonds-Pichon
myGrid - middleware for in silico experiments in biology (room 6, max 20)
- Hui-Sun Leong